Neler yeni

Afganistan eski Genelkurmay Başkanı Karimi: Türkiye’de iş arıyorum

Afganistan’da 2010 ile 2015 yılları arasında Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan ve Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinden önce Türkiye’ye gelen Sher Mohammad Karimi siyasi iltica başvurusunda bulunmak istediği söyledi. Karimi, “76 yaşındayım ve bitmiş durumdayım” diyerek, “İş arıyorum. Dil öğretebilirim. İngilizce öğretebilirim” şeklinde konuştu.

Haberler.com’dan Esra Öztürk’e bulunan Karimi, sadece oturma vizesine sahip olduğu Türkiye’de kalmak istediğini belirterek, “Sadece oturma vizem var. Siyasi iltica için başvurmak istiyorum. Türkiye bana iltica hakkı verirse gitmem. Güzel bir ülke.” dedi.

“TEDAVİ OLMAYA GELMİŞTİM, KALDIM”

Karimi şöyle konuştu:

“Ben Taliban’dan kaçmadım. Haziran’ın 21’inde geldim. Orada her şey değişmeden önce elimde sorun olduğu için Türkiye’ye tedavi olmaya geldim. Ve ailemle burada kaldım. Oğlumun burada evi var. Biz önceden beri burada yaşıyoruz, yeni değil. Taliban yüzünden değil. Fakat durum değişince burada kaldım. Herkes kalmamın ve bekleyip durumu görmemin iyi olacağını söyledi.

Geçmişinden dolayı kınamayacaklarsa Taliban için de çalışabileceğini, çünkü siyasetin umurunda olmayacağını belirten Karimi, “Fakat her zaman Taliban’la anlaşamazsınız” ifadelerini kullandı.

“KENDİME VE OĞLUMA TÜRKİYE’DE İŞ ARIYORUM”

Türkiye’de iş aradığını da söyleyen Karimi, “Şu an çalışmıyorum. Afganistan’da yaptığım iş uzmanlık alanımı kapsıyordu. 2010-2015 yılları arasında Genelkurmay Başkanıydım. 2015’te de emekli oldum. Türkiye’de iş arıyorum. Dil öğretebilirim. İngilizce öğretebilirim Ofis işleri de olabilir, ya da herhangi saygın bir iş olabilir.” dedi.

Oğlunun çalışırsa ailesine bakabilecek kadar para kazanabileceğini, kendilerinin de onların yanında kalacağını söyleyen Karimi, oğlunun eşi ile birlikte üçü kız biri erkek dört çocuğu ile birlikte Türkiye’de yaşadığını anlattı. Oğlunun Taliban meselesinin çıkmasından bir yıl önce oğlunun Türkiye’de bir daire aldığını aktaran Karimi, ’emlak yatırımı’ sayesinde kimlik ve pasaporta da sahip olduğunu kaydetti.

Afganistan’da durumun kötüleşince tüm akrabalarının dağıldığını, bir arkadaşından kira geliri olduğunu, şimdi ise hem gelirden hem arkadaşından haber alamadğını belirten Karimi, “Evime ne oldu, arkadışım ne oldu bilmiyorum. İletişim kalmadı” sözleriyle durumunu paylaştı.

TÜRK KOMUTANLARI VE HİKMET ÇETİN’İ TANIYOR

“Burada kimseyi tanımıyorum. Yardım edecek biri olursa siyasi iltica başvurusu yapmak isteyorum” diyen Karimi, 2004 vğ 2006 yılları arasında Afganistan’da görev yapan Akın Zorlu’yu tanıdğını, ve NATO nezdinde büyükelçi olarak ülkesinde görev yapan Hikmet Çetin’i tanıdğını söyledi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dTaliban, üniversitelerde kadınların erkeklerle okumasını yasakladı​

    dTaliban’dan önce ve sonra: Boş bir kütüphane, boş bir ülke demek​
TALİBAN SÖZCÜSÜYLE GÖRÜŞMEYİ REDDETTİ

Öte yandan, YouTube programı sunucusu Esra Öztürk, yakın saatlerde konuk ettiği Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin’in kendisiyle konuşmak istediğini aktarmasına rağmen Karimi görüşmek istemediğini söyledi. Şahin’in, “Afganistan’a dönmesiyle ilgili herhangi bir endişesi olmaması gerektiğini, ona güvenlik teminatı verdiğini” aktarmasına rağmen Karimi, Taliban’a karşı endişelerinin bitmediğini ifade etti: “Süheyl Şahin çok iyi eğitimli biri. İyi bir siyasetçi. Konuşmalarını dinledim. İyi şeyler söylüyorlar. Sorun şu, Taliban’ın içinde çok ayrılık var, farklı insanlar var.”
 
Üst