Neler yeni

TKİ: Geleceğin Teknolojisini Üretiyoruz

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu sosyal medya hesabından kömür ve grafitten grafen, karbon nanotüp ve karbon fiber üretilebilme potansiyeli için araştırma yapılacağını duyurdu.

Kurum Açıklaması

Grafen
, karbon nanotüp ve karbon fiber; karbon atomlarının çeşitli şekillerde bir araya gelmesiyle oluşan çoğu malzemeden daha güçlü, yüksek iletkenliğe sahip, hafif ve ince nanomateryallerdir. Havacılık, imalat, oyomotiv, elektronik ve medikal sektörleri gibi sektörlerde geniş kullanım alanlarına sahiptir.

Son zamanlarda bu malzemelerin özellikle li-iyon pil, hidrojen depolama gibi alanlarda kullanımı için araştırmalar hız kazanmıştır. Üstün özellikelri sayesinde geleceğe yön verecek malzemeler olan grafen, karbon nanotüp ve karbon fiber üretiminin ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlayacağı öngörülmektedir.

Bu doğrultuda Bakanlığımı TENMAK koordinasyonunda yürütülen projede; grafen/karbon nanotüp ve karbon fiberin özellikleri, kömür ve grafit kaynağından üretim teknikleri ve kullanım alanları konularında çalışmalara başlanmıştır.


Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/tki-gelecegin-teknolojisini-uretiyoruz-2732
 
Üst